POLITYKA

Poniedziałek, 20 maja 2019

Polityka - nr 24 (3164) z dnia 2018-06-13; s. 40-42

Świat

Maciej Okraszewski

Pedro niespodzianka

Nowy premier Hiszpanii socjalista Pedro Sánchez jeszcze cztery lata temu był w swoim kraju postacią anonimową. Teraz powalczy, aby nie zostać anonimowym premierem na kilka miesięcy.

Bariano Rajoy nie pojawił się na dwudniowej debacie poprzedzającej wotum nieufności wobec jego rządu. Pierwszy dzień spędził po prostu w restauracji. Przez wiele godzin spotykał się z kolejnymi współpracownikami, którym musiał tłumaczyć, że powinni zacząć szukać nowego zajęcia. Jak wyznała była już wicepremier Soraya Sáenz de Santamaría, przed głosowaniem przypadającym akurat w Dzień Dziecka jej sześcioletni syn zapytał, czy będzie potrzebowała wsparcia z jego kieszonkowego.

Głodówka jej akurat nie grozi, podobnie jak prawie wszyscy ministrowie pozostaje posłanką. Ale wraz z ich dymisjami wymówienia muszą złożyć mianowani przez nich urzędnicy „szczególnego zaufania” – w przypadku tego rządu chodzi aż o 1,3 tys. osób. A prawdopodobnie żadna z nich nie przygotowała sobie planu awaryjnego, bo jeszcze kilka dni przed głosowaniem wotum nieufności w jego powodzenie nie wierzył nikt, włącznie ze składającymi go socjalistami.

Pretekstem do odwołania Rajoya był wyrok skazujący dla byłych członków jego partii oraz ...