POLITYKA

Poniedziałek, 20 maja 2019

Polityka - nr 19 (3159) z dnia 2018-05-09; s. 62-63

Historia

Marian Turski

Perła z popiołów

Kolejna edycja Nagród Historycznych rozstrzygnięta

Każdy uczestnik sądu konkursowego wie, że od pierwszego odkrycia kart przeżywa się dreszcz emocji. Jeżeli jest się jurorem nagrody książkowej – tym „odkryciem kart” jest pierwszy przegląd zgłoszonych do nagrody kandydatur. Niby rutynowe zaglądanie do każdej pozycji, ale doświadczony juror potrafi wyłowić książkę, która potencjalnie ma szanse przejść przez kolejne etapy. A dreszcz emocji? Wynika on z poszukiwania... perły. Każdy juror pragnie bowiem, by nagroda, jaką firmuje, nie była po prostu wyróżnieniem dobrej czy bardzo dobrej książki, lecz żeby – to również kwestia szczęścia i przypadku – wyłoniła pozycję wyjątkową, jakieś odkrycie. To się nam przydarzyło w tym roku! Tą pozycją jest „Dziennik z getta łódzkiego” Rywki Lipszyc (Wydawnictwo Austeria).

Rocznik 1929 (jak Anna Frank). Wyrosła w pobożnej żydowskiej rodzinie, blisko spokrewnionej z rodem słynnych rabinów. Znalazła się w getcie łódzkim i przebywała w nim do jego likwidacji w sierpniu 1944 r., gdy została wywieziona do Auschwitz-Birkenau. Osierocona wcześnie – opiekowała się (nastolatka!) trojgiem rodzeń...

Laureaci Nagród Historycznych 2018

PAMIĘTNIKI I WSPOMNIENIA

Ewa Wiatr za opracowanie   „Dziennika z getta łódzkiego” Rywki Lipszyc (wyd. Austeria)

PRACE NAUKOWE I POPULARNONAUKOWE

Jerzy Kochanowski za książkę „Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956–1957”(wyd. Znak Horyzont)

DEBIUT

Paweł Brykczyński  za książkę „Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej)