POLITYKA

Poniedziałek, 19 sierpnia 2019

Polityka - nr 30 (2514) z dnia 2005-07-30; s. 45

Świat / Szwecja

Tomasz Walat

Piękna i bestia

Dlaczego kobiety lgną do przestępców? Co powoduje, że pomagają im i poświęcają dla nich swoje poukładane i szczęśliwe życie? Ostatnio szwedzką opinię publiczną poruszył taki przypadek. Z Polakiem w roli głównej.

Bestią jest 33-letni Dariusz Lędzion trzymany pod kluczem w szwedzkich zakładach psychiatrycznych po brutalnym morderstwie na właścicielce salonu piękności w Sztokholmie w 1997 r., licznych gwałtach i napadach. Właśnie w szpitalu poznaje go piękna 21-letnia Maria W., członkini szwedzkiej kadry lekkoatletycznej w sprincie i od tej chwili „żyć już bez niego nie może”, jak napisała w przechwyconym przez policję liście. Piękna blondynka porywa bestię, korzystając z odbywanej w szpitalu praktyki pielęgniarskiej. Dostarcza bandycie pistolet i samochód. Rozpoczynają ucieczkę ku wolności, chcą dostać się do Polski.

Dramatyczna podróż mogła się skończyć jak w „Bonnie i Clyde”, ale na szczęście szwedzka policja okazała się skuteczna i nakryła parę w centrum Göteborga. Dlaczego przyzwoita kobieta, utalentowana sportsmenka z szansą na karierę, dała się tak łatwo oszołomić mężczyźnie z kryminalną przeszłością? W szpitalu psychiatrycznym w Växjöe, w którym toksyczna miłość się ...