POLITYKA

Poniedziałek, 19 sierpnia 2019

Polityka - nr 17 (3208) z dnia 2019-04-24; s. 61-63

Rynek

Jacek Żakowski

Pieniądz lubi ciszę

Filozof i ekonomista Amit Bhaduri o tym, że kryzys jest już blisko, a w brexicie chodzi o walkę klas, a nie narodową tożsamość.

JACEK ŻAKOWSKI: – Kiedy będzie krach?
AMIT BHADURI: – Niedługo.

Czyli?
Dwa warunki muszą być spełnione.

I już są spełnione?
W dużym stopniu.

Te warunki to…?
Po pierwsze, wiara, że sektor finansowy wymyślił nowe sposoby ograniczania ryzyka, więc znów można zarabiać szybko i bezpiecznie. Po każdym krachu rządy wprowadzają nowe regulacje mające powstrzymać banki przed narażaniem klientów na nadmierne ryzyko. To uderza w sektor finansowy i zmniejsza jego zyski. Ale mniej więcej po pięciu latach pojawiają się nowe produkty, które wymykają się tym regulacjom i robią wrażenie bezpiecznych. Przez kilka lat nowe produkty się stopniowo upowszechniają, aż zostaną powszechnie uznane za bezpieczne i warte polecania innym. Zyski banków znów rosną, bo klienci skuszeni dużymi i bezpiecznymi zyskami te produkty coraz chętniej kupują.

A one nie są bezpieczne…
Oczywiście. Duże zyski są zawsze ryzykowne.

Inwestorzy i rządy tego nie rozumieją?<...

Amit Bhaduri (ur. 1940), filozof i ekonomista, uczy na uniwersytetach w New Delhi i w Pawii. Dwa lata temu dostał przyznawaną przez Taft University Nagrodę Leontiefa, czyli ekonomicznego tzw. małego Nobla.