POLITYKA

środa, 17 lipca 2019

Polityka - nr 31 (2716) z dnia 2009-08-01; s. 62-63

Historia

Tadeusz Olszański

Pierwsza cegła z muru

20 lat temu ministrowie spraw zagranicznych Węgier i Austrii, Gyula Horn oraz Alois Mock, dokonali symbolicznego otwarcia dzielącej oba kraje granicy.

Pierwsze grupy turystów z NRD, którzy po wakacyjnych turnusach nad Balatonem nie mieli najmniejszego zamiaru wracać do swego kraju, pojawiły się na ulicy Istenhegyi w Budapeszcie, pod konsulatem RFN, w czerwcu 1989 r. Załatwiali sobie wizy przez Austrię do RFN, ale władze węgierskie nie chciały ich wypuścić. W zawartej bowiem między Węgrami i NRD umowie o wzajemnym ruchu turystycznym była utajniona klauzula, że oba kraje nie będą przepuszczać swoich obywateli do krajów kapitalistycznych bez uprzedniej zgody partnera, a także będą deportować tych, którzy nie zechcą wrócić do swego kraju względnie zostaną przyłapani na próbie nielegalnego przekroczenia granicy. Wobec stanowczości węgierskiej straży granicznej turyści z NRD wrócili do konsulatu RFN i poprosili o azyl.

Następni nie próbowali już sprawdzać szczelności granicy i o azyl prosili od razu. Po dwóch dniach piękna willa i spory ogród konsulatu RFN, na zboczu Bożej Góry w Budzie, były przepełnione azylantami. Po tygodniu na spokojnej ...