POLITYKA

Czwartek, 20 czerwca 2019

Polityka - nr 43 (2626) z dnia 2007-10-27; s. 46-48

Świat

Daniel Passent

Pierwsza żona, drugi mąż

Prezydent Argentyny Nestor Kirchner nie ubiega się o drugą kadencję. Wybory 28 października ma wygrać jego żona. Oboje będą mogli panować długo i szczęśliwie. Cristina Fernandez ma jednak lepsze kwalifikacje niż Nelly Rokita.

Od pierwszych dni urzędowania Nestor Kirchner zapowiadał, że nie będzie się ubiegał o drugą kadencję, ale do niedawna nie było pewne, czy mówi poważnie i kto go zastąpi. Prezydent kończy właśnie w pełni chwały pierwszą kadencję (4 lata) i mógł ubiegać się o następną, ale za cztery lata (2011 r.) jego blask byłby zapewne mniejszy i małżonce byłoby trudniej. Usuwając się w cień i wystawiając na pierwszy plan atrakcyjną i doświadczoną w polityce Pierwszą Damę, Nestor ma szanse kandydowania i powrotu za osiem lat (2015 r.) na kolejne cztery lata. W sumie 16 lat (2003–2018) rządów małżeństwa Kirchnerów – któż oparłby się takiej pokusie w kraju Evity oraz Isabeli Peron?

Zamiana ról pozwoli Kirchnerowi uniknąć erozji poparcia, jaka często grozi w drugiej kadencji. Choć ustępujący prezydent cieszy się popularnością nawet większą niż jego żona, zamiana ról ma swoje zalety: odświeżenie prezydentury, przy zachowaniu jej głównych kierunków, a&...