POLITYKA

środa, 21 sierpnia 2019

Polityka - nr 3 (3) z dnia 2019-04-03; Niezbędnik Współczesny. 1/2019; s. 44-47

ŚWIAT

Krzysztof Kubiak

Piraci XXI wieku

W pierwszej połowie 2018 r. na całym świecie odnotowano 107 pirackich incydentów, w trakcie których sprawcy opanowali i ograbili 69 jednostek, na 23 usiłowali się wedrzeć bezskutecznie, 11 frachtowców zostało ostrzelanych na morzu, a 25 marynarzy uprowadzono.

18 grudnia 2018 r. polski MSZ upublicznił długo wyczekiwaną informację. Nigeryjscy piraci uwolnili 11 marynarzy uprowadzonych sześć tygodni wcześniej z żeglującego pod banderą Panamy, a należącego do zarejestrowanej na wyspie Man firmy Döhle kontenerowca „Pomerania Sky”. Wśród porwanych było ośmiu Polaków, dwóch Filipińczyków i Ukrainiec, a do bandyckiej napaści doszło 27 października na wodach Nigerii, gdy statek zmierzał do leżącego ok. 20 km od ujścia rzeki Bonny portu Onne. Szczęśliwe zakończenie dramatu pojmanych członków załogi wiązać należy z tym, że armator zapłacił piratom okup. W takich przypadkach jest to działanie, które można określić mianem rutynowego. Był to równocześnie piąty od 2013 r. przypadek pozbawienia wolności obywateli polskich na wodach Zatoki Gwinejskiej.

Obecnie to właśnie akweny ciągnące się od Abidżanu na Wybrzeżu Kości Słoniowej po Bananę i Muandę w Demokratycznej Republice Konga, ale przede wszystkim podejścia do nigeryjskich portów Lagos oraz Onna-Port Harcourt są uważane za szczególnie niebezpieczne ...