POLITYKA

Niedziela, 25 sierpnia 2019

Polityka - nr 34 (3023) z dnia 2015-08-19; s. 16-18

Temat tygodnia

Zdzisław Pietrasik

Plażing

Opis krajowych obyczajów wczasowych w drugiej dekadzie XXI w., sporządzony na podstawie badań naukowych, relacji medialnych oraz obserwacji własnych.

Wakacje pokazują, że Polacy nie są plemieniem odkrywców. Najchętniej wybierają się na urlop tam gdzie wszyscy. W tym roku masowo wracają nad Bałtyk. Dodajmy jednak od razu, że jest to patriotyzm cokolwiek wymuszony. Sytuacja w krajach do niedawna najczęściej odwiedzanych – takich jak Tunezja, Grecja czy Egipt – jest, oględnie mówiąc, niepewna. Nawet wypad do Turcji, która właśnie prowadzi wojnę z Państwem Islamskim i własnymi Kurdami, może wiązać się z ryzykiem. Najbezpieczniej nad Bałtykiem, zwłaszcza że temperatury mieliśmy w tym roku zbliżone do tych na południu.

Można przypuszczać, że większość amatorów słonecznych kąpieli, wylegujących się w tym roku na naszym wybrzeżu od Świnoujścia po Krynicę Morską, wcześniej przynajmniej raz była na wczasach zagranicznych (setki tysięcy jeździły nad Morze Śródziemne i Czerwone od lat i co roku). Wracają zatem nad Bałtyk i co widzą? Jak bywalcy egipskich all inclusive zachowują się u siebie?

Bez wątpienia czują się pewniej, znają ...