POLITYKA

Poniedziałek, 19 sierpnia 2019

Polityka - nr 30 (2514) z dnia 2005-07-30; s. 28-31

Kraj / Kto do rządu

Agnieszka Rybak

Pogoń za cieniem

Na dwa miesiące przed wyborami przyszła koalicja nie rozmawia jeszcze o składzie przyszłego rządu. Temat już dziś wydaje się drażliwy. Ale przymiarki nie ustają.

W sejmowych kuluarach coraz głośniej powtarzany jest dowcip: Do kiedy Rokita będzie premierem? Odpowiedź: Do wyborów!

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że lider Platformy Obywatelskiej i niezłomny śledczy z komisji w sprawie Rywina jest absolutnym pewniakiem na stanowisko szefa rządu. Do przyszłej funkcji przygotowywał się jak pilny uczeń, który staranne odrabia lekcje. Powołał w partii zespoły problemowe, złożone najczęściej z wyższych urzędników państwowych, których nazwiska trzymane są w tajemnicy, głównie ze względu na obawę o reakcje ich obecnych pracodawców. Spotykał się z nimi, zamawiał ekspertyzy. Zdobywał wiedzę o państwie. Jednak od kilku miesięcy PiS w sondażach zaczął przeganiać Platformę, a umowa między przyszłymi koalicjantami jest bezlitosna: premiera ma ten, kto wygrywa wybory. Czyli właściwie kto?

Gdzie jest premier?

Złośliwy los wskazuje na razie na Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS, który jednak zapewne zaszczytu odmówi, bo osłabiłby tym szansę brata w wyborach prezydenckich. ...

KANDYDACI NA PREMIERA

Jan Rokita (lider PO)
Wydawało się, że jest absolutnym pewniakiem na stanowisko szefa rządu. Starannie przygotowywał się więc do przyszłej funkcji.

Jarosław Kaczyński (prezes PiS)
Zapewne zaszczytu odmówi, bo osłabiłby tym szansę brata w wyborach prezydenckich. Wtedy w przypadku wyborczego zwycięstwa PiS kierownictwo rządu mógłby objąć (przejściowo) któryś z jego partyjnych kolegów: Dorn, Ujazdowski lub Jurek.

KANDYDACI NA MINISTRA FINANSÓW

Stefan Kawalec (ekspert PO)
Cezary Mech (kandydat PiS)

KANDYDACI NA MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

Zbigniew Wassermann (PiS)
Zbigniew Ziobro (PiS)

KANDYDACI NA MINISTRA OBRONY

Przemysław Gosiewski (popierany przez PiS)
Bronisław Komorowski (PO)