POLITYKA

środa, 24 lipca 2019

Polityka - nr 17 (2955) z dnia 2014-04-22; s. 18-20

Kanonizacja Jana Pawła II

Adam Krzemiński

Pogromca smoków

Jan Paweł II to jedna ze światowych ikon przełomu tysiącleci. Ale o jego realny wpływ na Kościół i historię wciąż toczą się spory.

Żarliwy katolik powie, że to Duch Święty prowadzi kardynałów w czasie konklawe. Ale sceptyk doda, że kardynałowie bywali wasalami całkiem świeckiej władzy – w XVIII w. cesarz austriacki Józef II wymusił na kardynałach własne wystąpienie na konklawe, po czym kardynałowie 185 razy powtarzali głosowanie, nim wybrali Klemensa XIV.

Na krakowskiego kardynała jako ewentualnego swojego następcę zwrócił podobno uwagę Paweł VI. Jednak o wyborze Karola Wojtyły po nagłej śmierci papieża Jana Pawła I zadecydowali kardynałowie niemieccy i austriaccy.

Przekazanie Polsce przez Watykan diecezji na ziemiach zachodnich i północnych w 1972 r. zakończyło proces normalizacji również w stosunkach między Kościołami polskim i niemieckim, rozpoczęty w 1965 r. przełomowymi słowami polskich biskupów: przebaczamy i prosimy o przebaczenie. A wizyta polskiego episkopatu w Republice Federalnej pod koniec września 1978 r. była tego pojednania zwieńczeniem. To zaowocowało wybraniem Polaka na papieża i jego przyjaźnią z kard. ...