POLITYKA

Poniedziałek, 19 sierpnia 2019

Polityka - nr 33 (2667) z dnia 2008-08-16; s. 68-71

Półprzewodnik Polityki / Lato w dobrym towarzystwie

Krystyna Janda

Pojedźcie do Ogrodu Tarota

Ogród Niki de Saint Phalle rzadko jest wymieniany w przewodnikach, przegrywa w konkurencji z zabytkami Toskanii. Dlatego z radością przystałam na propozycję „Polityki”, aby pokazać to miejsce innym.

Toskania. Spędzam tu nieodmiennie wakacje od 15 lat, tęsknię do tego miejsca cały rok, kiedy mam wolny tydzień, wyrywam się tu, żeby pobyć choć chwilę. Tu odpoczywam, pracuję, mam pomysły, lepiej śpię, jestem w dobrym nastroju. Tu lepiej, szybciej uczę się tekstów na pamięć, chodząc plażą w tę i z powrotem, tu mnie wszystko inspiruje, bawi, śmieszy, sprawia przyjemność, tu mi wszystko smakuje. Marzę, żeby mieć tu swoje miejsce, książki, łóżko, krzesło. Nie wyjeżdżam na wakacje już nigdzie indziej, nie zwiedzam, nie poznaję, nie szukam atrakcji w innych stronach. Przyjeżdżam tu po spokój, po czas bez agresji, po spokojny oddech, noce nasączone zapachem lasów piniowych, słońca i oliwek. Po harmonię i czułość. Po dobre samopoczucie, wrażenie, że nie istnieje granica między moim ciałem a wszystkim, co na zewnątrz. Kiedy patrzę na ten krajobraz, na kolory, na morze, kiedy otula mnie to powietrze, zapach, dźwięki, czuję tkliwość, topnieję, cichnę, jestem na swoim miejscu.

Usadawiam się tu zawsze nad morzem, w jakiejś małej miejscowości, starym ...

Krystyna Janda jest aktorką filmową i teatralną, prozaiczką i felietonistką, piosenkarką. Absolwentka Państwowego Liceum Plastycznego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W teatrze zadebiutowała rolą Doriana Graya w „Portrecie Doriana Graya” Oskara Wilde’a oraz Niny Zarzecznej w „Czajce” Antoniego Czechowa. Debiutem filmowym była rola Agnieszki w filmie Andrzeja Wajdy „Człowiek z marmuru”. Widzowie teatralni i filmowi znają ją z wielu wielkich kreacji aktorskich. Nagrodzona m.in. Nagrodą im. Zbigniewa Cybulskiego za najlepszy debiut w 1978 r., w 1990 r. w Gdyni i w Cannes za najlepszą główną rolę kobiecą w „Przesłuchaniu” Ryszarda Bugajskiego, w 1995 r. w Gdyni za debiut reżyserski w filmie „Pestka”, w 2006 r. jako pierwsza kobieta Medalem Karola Wielkiego „za wybitny dorobek aktorski oraz postawę proeuropejską”.