POLITYKA

Poniedziałek, 27 maja 2019

Polityka - nr 33 (3173) z dnia 2018-08-14; s. 49-51

Świat

Witold Pawłowski

Pokochaj nas

Chiny wdrażają może najważniejszy eksperyment społeczny w swoich dziejach. Powstaje system, w którym zaufanie do każdego obywatela mierzone będzie w punktach.

W nadmorskim Rongcheng, w prowincji Shadong, mieście młodym i postępowym, gdzie zimują łabędzie przylatujące z Syberii, cztery lata temu każdemu z 740 tys. dorosłych mieszkańców przyznano po tysiąc punktów kredytu. Można je mnożyć, ale i tracić, w zależności od zachowania. Rongcheng należy do 30 ośrodków – razem z Zhenzhou, Changsha, Wuhanem czy Lozhou – wytypowanych do przeprowadzenia eksperymentu z SCS, Social Credit System, kredytem zaufania społecznego.

W Chinach działa się ostrożnie, nie reformuje na żywioł, ale najpierw testuje w małej skali i zanim postawi się następny krok, wnikliwie ocenia rezultaty. Wolny rynek też testowano tu przez lata, najpierw w specjalnych strefach ekonomicznych. Teraz władze obiecują, że od 2020 r. wprowadzą system, który każdemu chińskiemu obywatelowi (i instytucji) wystawi ocenę wiarygodności społecznej. Na ile jest odpowiedzialny i cieszy się zaufaniem. I taka ocena nie będzie, rzecz jasna, czystą formą uznania, ale będzie miała coraz więcej praktycznych codziennych konsekwencji.

Dobrze ...

Załączniki

  • [Chiny - mapa]

    [Chiny - mapa] - [rys.] Mazurczyk Lech