POLITYKA

Poniedziałek, 22 lipca 2019

Polityka - nr 9 (2694) z dnia 2009-02-28; s. 17-18

Temat tygodnia / Jak wyjść z kryzysu

Mariusz JanickiAnna Dąbrowska  [wsp.]

Pokój kontra miłość

Pojawiają się w polskiej polityce deklaracje, że aby pokonać kryzys gospodarczy, konieczne jest porozumienie ponad partyjnymi podziałami. Trwa zacięta walka o zgodę. Tylko kto z kim i w jakich sprawach miałby się porozumiewać?

Kiedy rząd chce ciąć budżetowe wydatki i szuka oszczędności, gdzie się da, PiS postuluje zwiększenie deficytu i pobudzanie gospodarki środkami z państwowej kasy; Platforma chce euro jak najszybciej, PiS jak najpóźniej. Rząd w prywatyzacji szuka dodatkowych pieniędzy, PiS – wsparty przez związki zawodowe – uważa, że prywatyzowanie w warunkach kryzysu to wyprzedaż majątku narodowego za bezcen; zakłady powinny pozostać państwowe i stać się przyczółkami prosocjalnej polityki gospodarczej państwa. Rząd nie zgodził się na ustawę w sprawie opcji walutowych, zaproponowaną przez wicepremiera Pawlaka, a PiS już zapowiada własny projekt w tej materii. I tak jest na każdym kroku: od kwestii zawieszenia subwencji dla partii politycznych, przez przekształcanie szpitali w spółki prawa handlowego, po postulat odejścia od obligatoryjnej przynależności do funduszy emerytalnych. Nie ma tu realnie wspólnego pola. Jest miejsce jedynie na dyskusję o dyskusji.

Na głównego stratega gospodarczego kraju wyrasta minister finansów Jacek Rostowski; coraz mocniej zresztą atakowany przez PiS jako znacząca przeszkoda w porozumieniu. ...