POLITYKA

Czwartek, 18 kwietnia 2019

Polityka - nr 21 (2959) z dnia 2014-05-21; s. 18-21

Rozmowa na ćwierćwiecze

Jacek Żakowski

Polak w półraju

Prof. Henryk Domański, socjolog, o tym, że żyje nam się lepiej, chociaż nie najlepiej, i jak w tym szczęściu jesteśmy zagubieni

Jacek Żakowski: – Dwie narracje opisujące ćwierćwiecze III RP walczą ze sobą przy okazji rocznicy. W jednej dzisiejsza Polska to piekło – rozkradziona albo wyprzedana, ludzie żyją tu w nędzy i upodleniu. W drugiej stworzyliśmy raj na ziemi, odnieśliśmy największy sukces w historii, Polakom nigdy tak dobrze nie było. A naprawdę?
Prof. Henryk Domański: – Wszystko rośnie. Dochody, konsumpcja, wykształcenie, liczba posiadanych samochodów, domów, mieszkań, różnych urządzeń domowych.

To czemu jest tak źle, skoro jest tak dobrze?
Subiektywne odczucia też się zadziwiająco szybko poprawiają, kiedy pytamy o szczęście albo satysfakcję.

Czyli raj?
Półraj. Bo dystans do najbardziej szczęśliwych i zadowolonych ciągle jest bardzo duży. W skali od zera do dziesięciu Duńczycy, którzy są tradycyjnie na szczycie rankingu takich subiektywnych ocen, wskazują średnio nieco ponad dziewięć, a my doszliśmy mniej więcej do pięciu. Czyli średnio biorąc, czujemy się w Polsce coraz lepiej, chociaż jeszcze nie najlepiej. Ale to oczywiście nie rozkłada się równo.

...