POLITYKA

Czwartek, 23 maja 2019

Polityka - nr 26 (2610) z dnia 2007-06-30; s. 3-12

Raport

Edwin Bendyk

Polak w nowych czasach

Tak dobrze jeszcze nie było? Rzut oka na wyniki wielkiego badania „Diagnoza społeczna 2007” odsłania paradoksalny obraz polskiego społeczeństwa. Polacy są zadowoleni z życia, niewiele już tylko ustępują tradycyjnie optymistycznym Amerykanom. Ale jednocześnie są najbardziej nieufnymi ludźmi w Europie.

Po raz pierwszy od 1997 r. wzrosło zadowolenie z sytuacji w kraju – komentuje psycholog prof. Janusz Czapiński kierujący „Diagnozą społeczną”. Rządzący politycy nie powinni jednak zbyt wiele sobie obiecywać po tej radykalnej poprawie nastrojów. Tylko 5 proc. społeczeństwa uważa, że władza ma jakikolwiek wpływ na indywidualne osiągnięcia obywateli. To nie tyle niewdzięczność, co narastające od lat przekonanie, że życie (podobnie jak wzrost PKB) biegnie niezależnie od działań polityków. Z tego też pewnie względu Polacy niezbyt interesują się stanem demokracji i 40 proc. ankietowanych nie ma zdania na temat, jaka forma rządów jest lepsza, demokratyczna czy nie (tak samo jak w 2005 r.). Tylko 23 proc. uważa, że demokracja ma przewagę nad wszelkimi innymi formami rządów, a 14,9 proc. jest zdania, że niekiedy rządy niedemokratyczne mogą być lepsze.

Ogólne statystyki są jednak mylące. Widać wyraźnie, że Polacy nie stanowią jednolitego społeczeństwa, rozkład postaw i deklarowanych wartości zależy od wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania, a także w&...

Załączniki

 • Sny o dostatku

  Sny o dostatku

 • W miastach gadają i oglądają

  W miastach gadają i oglądają

 • Postęp w domu i zagrodzie

  Postęp w domu i zagrodzie

 • Idzie nam w górę

  Idzie nam w górę

 • Lachy w strachu

  Lachy w strachu