POLITYKA

środa, 21 sierpnia 2019

Polityka - nr 17 (2702) z dnia 2009-04-25; s. 107

Polityka 20 lat temu

nr 16 z 22 kwietnia 1989 r.

• Rubryka „Z kraju” informuje, iż złotówka idzie w górę... Dekarze na Śląsku zastępują złotówkami blaszane podkładki pod gwoździe do mocowania eternitu na dachach. Oryginalne są gorszej jakości i kosztują 6 do 10 zł za sztukę.

• Prof. Bronisław Geremek w wywiadzie dla POLITYKI: „Ja sobie przyrzekłem, że umrę jako bezpartyjny. Więc myślę, że nie założę partii. Natomiast chciałbym, ażeby uformowała się w Polsce rzeczywista demokracja, z wolnością tworzenia partii politycznych i to nie z nadania władzy, jak w tej chwili wytwarzają się pierwsze struktury organizacyjne, różnych półpartii, quasi-partii, ale swobodnie i zgodnie z wolą obywatelską. Marzą mi się partie polityczne, które nie byłyby prostym odwzorowaniem partii przedwojennych, endecji, chadecji itd.”.

• Zygmunt Kałużyński dzieli się własnymi obserwacjami obrad podstolika prasowego „okrągłego stołu” (był ich uczestnikiem): „mam (…) pół kilo do wglądu listów tego typu: »Ty sowiecka kurwo, obetniemy ci jaja! Katolicy z Solidarności« (czy kurwie można obciąć jaja?). Dlatego wolę trzymać się rządu: bo prześladowanie władzy jest biurokratyczne, natomiast ze strony opozycji jest ...