POLITYKA

Poniedziałek, 20 maja 2019

Polityka - nr 14 (2699) z dnia 2009-04-04; s. 58-61

Kultura

Piotr Sarzyński

Północne odrodzenie

W Berlinie trwa wystawa idealnie trafiająca w przedwielkanocne nastroje. Dwaj giganci sztuki XV w. i współtwórcy malarskiego renesansu północnej Europy, Mistrz z Flemalle oraz Rogier van der Weyden, zmuszają widza do kontemplacji i zadumy.

Każdy przykładny uczeń, od piątej klasy wzwyż, wyrwany z najgłębszego snu wyrecytuje za podręcznikiem, że kolebką renesansu były Włochy. Historycy sztuki takiej pewności już nie mają i przebudzeni zapewne dowodziliby, iż odchodzenie od średniowiecznych standardów artystycznych dokonywało się równolegle i niezależnie od siebie zarówno na południu, w słonecznej Toskanii, jak i na północy, w znacznie chłodniejszej Flandrii. Otóż berlińska wystawa ma utwierdzać widza w owym przekonaniu dwutorowości, gromadząc i przypominając dorobek dwóch wielkich twórców, którzy się Włochom nie kłaniali i sami zrywali estetyczne kajdany nałożone przez gotyk, otwierając furtkę do nowoczesnego europejskiego malarstwa.

Gdyby wystawę z podobną intencją organizowano przed półwiekiem, jej głównym, a może i jedynym bohaterem byłby Jan van Eyck, namaszczony na prekursora i inspiratora północnoeuropejskiego odrodzenia jeszcze przed II wojną światową. Z czasem utracił on koszulkę lidera na rzecz jednego z bohaterów ekspozycji – Mistrza z Flemalle. Chociaż fakt, że na wystawie ...