POLITYKA

środa, 24 lipca 2019

Polityka - nr 45 (2628) z dnia 2007-11-10; s. 26-27

Kraj / To trzeba zrobić!

Janusz Czapiński

Polubmy się

Albo Platforma Obywatelska zacznie budować społeczeństwo obywatelskie, albo zostanie zmieciona przez PiS w kolejnych wyborach.

Odsunięcie PiS od rządowej części władzy nie oznacza ani zmarginalizowania tej partii, ani osłabienia poparcia dla niej. Drugi co do wielkości klub parlamentarny we współpracy z prezydentem zrobi wszystko, aby utrudnić i zdyskredytować rządy niełatwej przecież koalicji ludowców z liberałami. Najważniejszym jednak wyzwaniem dla nowego rządu będzie nie sam PiS z prezydentem, lecz kondycja rodaków.

Półtora roku temu opublikowałem tekst „Polska – państwo bez społeczeństwa”. Jego główna teza brzmiała: jesteśmy zbiorem rodzin i wspólnotą narodową, ale nie tworzymy wspólnoty obywateli. Nie ufamy sobie, nie ufamy politykom i instytucjom, przypisujemy innym złe intencje, nie szanujemy wspólnego dobra, nie zrzeszamy się, nie chcemy i nie potrafimy współpracować, wszystko, co nie jest po naszej myśli, oprotestowujemy, jesteśmy zawistni i nieustannie przekuwamy kompleks niższości wobec tych, którym się lepiej powiodło, w poczucie moralnej nad nimi wyższości. Po dwuletnich rządach PiS widać to nie mniej, lecz bardziej wyraźnie. Skłonność do posługiwania się ...

Prof. dr hab. Janusz Czapiński (ur. 1951) pracuje na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się m.in. zagadnieniami makropsychologii, postawami politycznymi oraz uwarunkowaniami adaptacji jednostek do przemian systemowych. Kieruje Radą Monitoringu Społecznego, realizującą badania „Diagnoza Społeczna”. Opublikował m.in. „Psychologię szczęścia”, „O naturze realizmu” i „O naturze optymizmu”.