POLITYKA

Poniedziałek, 24 czerwca 2019

Polityka - nr 46 (2629) z dnia 2007-11-17; s. 108-112

Poradnik / Kredyty. Nieruchomości

Urszula Szyperska

Pomyśl, zanim przepłacisz

Negocjujmy ceny mieszkań, żądajmy upustów – mamy wreszcie rynek klienta. Nie spieszmy się z zakupem – wybór jest coraz większy, przybywa ciekawych ofert.

W Krakowie można wreszcie kupić gotowe mieszkanie, a nie plan, na podstawie którego ma być zbudowane – mówi Rafał Renduda z agencji Ober-haus. W innych miastach takie oferty zdarzają się jeszcze rzadko i głównie w kiepskich lokalizacjach. Ale deweloperzy czekają teraz po kilka miesięcy na klientów, którym wyraźnie przestało się spieszyć.

Wiosną analitycy rynku twierdzili, że ceny mieszkań zbliżają się do pułapu, który jest jeszcze dla kupujących do przyjęcia. Mieli rację: w lecie sięgnęły sufitu i popyt na mieszkania spadł. Jesień przynosi zwykle wzrost zakupów na rynku nieruchomości i, niestety, wzrost cen, ale w tym roku jest inaczej. Kupujących nie przybywa, ceny zaczęły spadać. – Deweloperzy nie informują o obniżkach cen, bo ci, którzy już kupili mieszkania, byliby rozgoryczeni. Wolą mówić o promocjach, bonusach: darmowych balkonach, garażach. Ale niewielkie korekty cen następują – twierdzi Leszek Michniak, szef biura nieruchomości WGN.

Inna rzecz, że nie wszędzie. Inwestorzy przenoszą się do miast, w których dotychczas budowano ...

Załączniki

 • Czas korekty

  Czas korekty - JR

 • Ile mieszkania za pensję?

  Ile mieszkania za pensję? - JR

 • Właściciele spuszczają z tonu

  Właściciele spuszczają z tonu - JR

 • Wynająć czy kupić?

  Wynająć czy kupić? - JR

 • Ile kosztuje dom?

  Ile kosztuje dom? - JR