POLITYKA

Czwartek, 23 maja 2019

Polityka - nr 50 (2786) z dnia 2010-12-11; s. 16-18

Polityka

Bianka Mikołajewska

Posłannik posłem

Przyjechał z Nigerii nawracać Polaków na chrześcijaństwo. Teraz otwiera się przed nim nowa misja – właśnie został posłem. Pierwszym czarnoskórym w polskim Sejmie.

Zaledwie kilka dni temu John Godson składał ślubowanie w łódzkiej radzie miejskiej. W jego głosie brzmiała radość. Wprawdzie został radnym już drugi raz, ale poprzednio niejako z rezerwy – w połowie kadencji, za partyjnego kolegę, który został wiceprezydentem. Tym razem znalazł się w podstawowym składzie, i to z drugim wynikiem w mieście – 4736 głosów. Widać jednak rola rezerwowego była mu pisana. Dziś już wiadomo, że zajmie w Sejmie fotel Hanny Zdanowskiej, która została prezydentem Łodzi.

Misja Godsona Chikamy Onyekwere

Godson Chikama Onyekwere narodził się w 1987 r. Miał wtedy 17 lat; jak mówi – doznał nawrócenia. Pochodzi wprawdzie z chrześcijańskiej rodziny, jego ojciec jest kaznodzieją w kościele metodystów, ale on wcześniej nie widział w religii drogi dla siebie. Uczono go, że zbawieni mogą zostać tylko ludzie dobrzy. A on był najgorszym z siedmiorga rodzeństwa. Pisał potem o sobie: „Jeżeli kura sąsiadów nagle postradała pazury u nóg, wszyscy wiedzieli, czyja to sprawka. Jeżeli coś skradziono, wszyscy wiedzieli, kogo pytać”. Już jako chłopiec ...