POLITYKA

środa, 16 stycznia 2019

Polityka - nr 36 (2670) z dnia 2008-09-06; s. 72

Poradnik / Poradnik maturzysty 2009

Poszukiwany, poszukiwana

Wyróżniająca się osobowość stała się najbardziej pożądanym towarem na rynku pracy. W dużej mierze to od niej, a nie od ukończenia trzech modnych kierunków, może zależeć twój sukces zawodowy.

Niewiele osób studiuje dziś dla samej przyjemności intelektualnej – większość liczy na to, że wymarzone studia zagwarantują im dobrą pracę. Choć w Polsce skończył się już czas kapryśnego pracodawcy, jedynie studenci politechnik nie muszą się martwić o swoją przyszłość zawodową – zajęcie znajdują na pniu. W modnych, słynących z dobrych zarobków branżach (media, reklama, PR, HR) nawet piątkowy dyplom nie robi szczególnego wrażenia. Co więc trzeba umieć czy też raczej mieć w sobie, by znaleźć dobrą pracę?

Osobowość

Ma 24 lata, spore osiągnięcia w branży PR i kontrowersyjną osobowość. Jedni mówią o nim: zakręcony, oszołom. Drudzy: talent. Jakkolwiekby oceniać Franciszka Trzaskosia, zajmującego się doradztwem personalnym w jednej z krakowskich spółek, może on posłużyć za przykład nowego typu kariery opartej na osobowości. Nie ukończył studiów, podobno z przekory, bo usztywniają. Do pracy zabrał się w wieku lat 16 (kończył liceum społeczne i były mu potrzebne pieniądze na czesne). Szukał zajęcia, ...