POLITYKA

Czwartek, 23 maja 2019

Polityka - nr 51 (2634) z dnia 2007-12-22; s. 23-24

Temat roku. Co z Rosją?

Wawrzyniec Smoczyński

Pragmatycy i wojownicy

Rozmowa z Markiem Leonardem, dyrektorem Europejskiej Rady Stosunków Międzynarodowych

Wawrzyniec Smoczyński: – Zapaść demokracji, konfrontacyjny kurs wobec Zachodu... Czy w stosunkach z Rosją szykuje się powrót do zimnej wojny?

Mark Leonard: – W Rosji są ludzie, którzy stawiają taką tezę. Siergiej Karaganow pisze na przykład o nowej erze konfrontacji między Rosją a Zachodem. Ale dzisiejsza sytuacja jest bardzo różna od zimnej wojny. Po pierwsze dlatego, że Rosja i Europa są dziś od siebie dużo bardziej uzależnione. Po drugie, Europejczycy zrobią wszystko, by nie dopuścić do powtórki z zimnej wojny. Ale mimo to stosunki będą bardzo skomplikowane.

Bo Rosja będzie zakręcać kurek?

Rosja stanowi dla Unii znacznie szersze wyzwanie, niż się powszechnie sądzi. Tu nie chodzi tylko o embargo, groźbę zakręcenia kurka czy trudności z uzgodnieniem stanowiska Rosji w ONZ w sprawie Kosowa albo Iranu. Rosja podważa elementy, na których zasadza się cały europejski projekt.

W jaki sposób?

Można powiedzieć, że Rosja rzuca nam trzy wyzwania. Pierwsze, to wyzwanie rzucone jedności – Rosjanie dzielą Unię, a ...

Mark Leonard, Brytyjczyk, jest dyrektorem Europejskiej Rady Stosunków Międzynarodowych, nowo powstałego ośrodka badawczego, zajmującego się polityką zagraniczną UE. Jeden z najciekawszych myślicieli europejskich młodego pokolenia, w 2005 r. zasłynął książką-manifestem na rzecz silnej Unii („Dlaczego Europa będzie rządzić w XXI wieku”). W listopadzie wraz z Nicu Popescu opublikował raport o stosunkach Unia-Rosja.