POLITYKA

Wtorek, 21 maja 2019

Polityka - nr 51 (2329) z dnia 2001-12-22; s. 26-28

Kraj

Anna Grużewska  [oprac.]

Premier i inne premiery

Ankieta Polityki: O kim tu jeszcze napisać sztukę?

W pierwszym kwartale nowego roku legnicki teatr wystawi sztukę o Leszku Millerze. Jak zarzekają się twórcy, nie będzie to pean na cześć premiera, lecz „opowieść o prawdziwym człowieku”. Rzeczywiście, Miller ma niebanalny życiorys, ale jest wielu innych polityków również zasługujących na zaszczytne miano bohatera naszych czasów. Poprosiliśmy znanych polskich dramaturgów i scenopisarzy o wytypowanie kolejnych postaci, które mogłyby przejść z czynnej polityki na scenę teatralną, a może nawet na ekran. Zapraszamy do zabawy.

Anna Bojarska

Autorka powieści: „Lakier”, „Ja”, „Agitka”, sztuk: „Meeting”, „Lekcja polskiego”, scenariuszy telewizyjnych. Wraz z siostrą Marią Bojarską napisały autobiografię „Siostry B.”. Właśnie ukazała się jej najnowsza powieść: „List otwarty do Królowej Wiktorii”.

Bohater, męczennik, milioner

W życiu bym nie podała nazwiska Adam Michnik, gdyby Adam M.: primo – nie zrezygnował z klasycznej, parlamentarno-rządowej kariery politycznej; secundo: gdyby Unia Wolności, której był symbolem i filarem, nie rozsypała się w proch. Chwalenie zwycięzców – no, nie, tego się nie robi w dobrym towarzystwie!

Uchodzimy za śmiertelnych wrogów, co bardzo rozdmuchała (właściwie stworzyła) grupka małych intrygantów i co mnie nic nie obchodzi. Nie widzieliśmy się od lat i z całą pewnością nie spotkamy się do końca życia. Ale gdybym miała, na przykład, robić o A.M. film – to widzę parę scen fantastycznych. Oczytany piętnastolatek, robiący furorę wśród zacnych i opozycyjnych, ale niezbyt oczytanych zgredów. Wylany ze studiów, ...