POLITYKA

Sobota, 20 kwietnia 2019

Polityka - nr 37 (2924) z dnia 2013-09-11; s. 12

Ludzie i wydarzenia / Kraj. Tydzień w polityce według Paradowskiej

Janina Paradowska

Prezes w stylu retro

Prezes Jarosław Kaczyński powrócił z wakacji w doskonałej formie. Wyraźnie przekonany, że jego „nowe państwo” jest w zasięgu ręki. Może jeszcze w wymarzonej IV RP trzeba w kilku sprawach inaczej rozłożyć akcenty, czasem wskazać dodatkowego wroga, ale plan generalny jest bez zarzutu. I należy go śmiało prezentować, nie szukając na razie projektów zastępczych w rodzaju „Gliński dla zwabienia leminga”.

Przystąpił więc do prezentacji. Najpierw w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, potem na Forum Ekonomicznym w Krynicy i dalej już w kolejnych publicznych występach.

Ostatnio w sondażach rosło, bo prezes był powściągliwy, nie mówił np., kto kogo zabił pod Smoleńskiem, Macierewicza schował, prezydenta omijał i czarował dobrodusznym uśmiechem starszego pana. Teraz prezes już idzie po realną władzę. I nie jest już maksymalistą, który chce wszystko albo nic, czyli mieć większość bezwzględną, a nawet konstytucyjną, aby jak Orbán przebudować państwo. Obecnie jest skłonny do ewentualnych kompromisów, nawet ...