POLITYKA

Czwartek, 20 czerwca 2019

Polityka - nr 38 (2211) z dnia 1999-09-18; s. 45-46

Kultura

Mariusz Czubaj

Przeboje są głupie

Czesław Niemen (ur. 1939), wokalista, kompozytor, poeta. Solista Niebiesko-Czarnych, od 1966 r. lider własnych zespołów (m.in. Niemen i Akwarele, Niemen Enigmatic, Niemen Aerolit). Autor płyt m.in. "Dziwny jest ten świat", "Sukces", "Czy mnie jeszcze pamiętasz?", "Niemen Enigmatic", "Terra deflorata". Jest twórcą muzyki do wielu spektakli teatralnych oraz filmowych. Laureat licznych nagród, m.in. w Opolu, Sopocie, Rennes, Cannes.

Czesław Niemen i The Beatles wygrali w plebiscycie "Polityki". A pan na początku kariery śpiewał piosenkę "Nie bądź taki bitels".

Przystrzyżone głowy "na agrest" kończyły swój modny żywot z nastaniem beatlemanii. I nawet zmiana fryzury była przez władze odbierana jako wybryk. Żeby nie narazić się na radykalny zakaz występów, jak to miało miejsce z zespołem Rhytm and Blues, musieliśmy stosować taktykę swoistego kamuflażu. O kompozycji, aranżacji i wykonaniu najchętniej bym zapomniał.

Ale nie wypiera się pan tego utworu?

Przede wszystkim nie chcę nobilitować tej piosenki i nazywać jej utworem. To, że uznałem za konieczne umieszczenie jej na płycie CD "Sen o Warszawie", dowodzi najlepiej, że się nie wypieram niczego. W realizowanym projekcie "Niemen od początku" zamierzam pomieścić wszystkie moje piosenki nagrane i opublikowane w Polsce w latach 1962-80. Traktuję to również jako terapię otrzeźwiającą. Nigdy za dużo autoironii.

Śpiewał pan tam: "zetnij bracie kudły i nie rób na złość mamie". A cztery lata później w 1967 r. ...