POLITYKA

Sobota, 17 sierpnia 2019

Polityka - nr 31 (3171) z dnia 2018-08-01; s. 42-43

Rynek

Zofia Leśniewska  [red.]

Przegląd informacji rynkowych

W polskiej gospodarce i wokół niej dzieje się wiele ciekawych rzeczy wartych zauważenia, zapisania, zapamiętania. Stad pomysł na nową rubrykę – wybór krótkich informacji, dotyczących firm, rynków, przepisów, personaliów, uzupełniający cotygodniową publicystykę gospodarczą Polityki. Przegląd przygotowujemy we współpracy z centrum analitycznym Polityka Insight.

Wydarzenia

Agencja Rozwoju Przemysłu odkupiła od firmy Gdańsk Shipyard Group kontrolowanej przez ukraińskiego inwestora Serhija Tarutę 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk oraz 50 proc. udziałów w GSG Towers (spółka na terenie stoczni produkuje wieże i konstrukcje morskie dla turbin wiatrowych oraz instalacji naftowych i gazowych). Stocznia została sprzedana Tarucie prawie 10 lat temu, ale dziś dysponuje niewielką częścią tamtego majątku, bo pochłonęły go firmowe długi. W obu spółkach pracuje ok. 800 osób.

Polski Fundusz Rozwoju oraz PESA Bydgoszcz podpisały umowę inwestycyjną, na mocy której PFR zaangażuje się w finansowanie największego producenta w branży kolejowej w Polsce. Celem PFR jest przejęcie kontroli nad PESA, a następnie umocnienie i dalszy rozwój spółki, w szczególności jej potencjału eksportowego na europejskich rynkach.

Jeronimo Martins, właściciel sieci sklepów Biedronka, otworzył w Poznaniu pierwszy outlet sklepu detalicznego. Oferować będzie w nim produkty przemysłowe oraz chemię gospodarczą i kosmetyki w cenach od 30 do 80 proc. niższych niż w regularnych sklepach.

...