POLITYKA

środa, 22 maja 2019

Polityka - nr 14 (3003) z dnia 2015-04-01; s. 14-16

Temat na Święta

Mirosław Pęczak

Przehandlowana Wielkanoc

Jak zwykle o tej porze roku padają pytania o wyższość jednych świąt nad innymi. A jednak w dzisiejszej Polsce zarówno Boże Narodzenie, jak i Wielkanoc obchodzi się podobnie. W obu przypadkach tradycja miesza się z folklorem i komercją.

Od dobrych kilkunastu lat obserwujemy to samo: ledwie się zacznie Wielki Post, a już rozmaici oferenci zalecają się w internecie do klienteli z różnorakimi atrakcjami wielkanocnymi. W tym roku pojawiły się anonse, z których wynika, że w jednym malowniczo położonym miejscu zażyjemy równocześnie współczesnych rozrywek i odpowiedniego pokrzepienia tradycją. Na przykład pensjonat w Poroninie zachęca do kupna pięciodniowego pakietu z noclegiem, bufetem, śniadaniem wielkanocnym, obiadem wielkanocnym, ogniskiem przy muzyce góralskiej, automatami do gier, tenisem stołowym i bilardem. Zakopiański dom wczasowy zaprasza na uroczystą obiadokolację w regionalnej karczmie. W innych jeszcze podhalańskich i beskidzkich kurortach będzie można zobaczyć, jak dawniej w Tatrach i Beskidach wyglądał śmigus-dyngus, natomiast na nizinach wielkanocne ucztowanie uzupełnią atrakcje SPA.

Generalnie – jak Polska długa i szeroka – Wielkanoc ma być huczna i obfita: jeszcze zanim zaczną się święta, w Warszawie i innych wielkich miastach Polski organizuje się świąteczne jarmarki, a co bardziej znane restauracje urządzają nawet „wielkanocne brunche”. ...