POLITYKA

Niedziela, 26 maja 2019

Polityka - nr 31 (2615) z dnia 2007-08-04; s. 4-11

Raport

Adam Grzeszak

Przemysł czasu wolnego

Pracujemy – na ogół – coraz dłużej, coraz szybciej, coraz intensywniej. Czujemy, jak ubywa nam wolnego czasu. Odpoczywać chcemy więc tak, jak pracujemy – szybko i intensywnie. Wpadliśmy w potężne tryby światowego przemysłu czasu wolnego. Stajemy się wielkoprzemysłową klasą wypoczywającą.

Wyobraź sobie – jedziesz fantastycznym Ferrari, w ciepły letni wieczór, krętymi uliczkami Rzymu, zatrzymując się na chwilę, żeby wrzucić monety do fontanny Trevi... Wyobraź sobie jazdę po wietrznych wzgórzach Toskanii... My zrealizowaliśmy twoje marzenia” – kusi Frater, Biuro Turystyczno-Pielgrzymkowe, które w swej ofercie ma nie tylko Exclusive Ferrari Tours, czyli „absolutnie limitowane, ekskluzywne wyprawy do słonecznej Italii”, ale przede wszystkim wyjazdy pielgrzymkowe do najbardziej znanych miejsc kultu Maryjnego. „Są one okazją do pojednania z Bogiem i ludźmi, do rozmyślań i naprawy duchowej. Są momentem, w którym szukamy odpowiedzi na pytania: kim jestem i dokąd zmierzam” – przekonuje Frater. Dziś wszystko stało się towarem przemysłu turystycznego: wzruszenia za kierownicą Ferrari i pojednanie z Bogiem w wybranym miejscu świata. Jeśli masz pieniądze, możesz je kupić w pakiecie.

A co powiesz na canyoning, hydrospeed, rafting, bungee jumping, dream jumping, paintball, kitesurfing, zorbing? Nie wiesz, co to jest? Wstyd. To najmodniejsze sporty ekstremalne. Nie próbowałeś tego? Spróbuj. Nie szkodzi, że nie wiesz, jak to się robi. My ci pokażemy, my cię ...

Rodacy w rozjazdach

Uczestnictwo Polaków wyjazdach turystycznych (w mln, osoby powyżej 15 lat, w 2006 r.)

krajowe długookresowe* 8,9
krajowe krótkookresowe** 7,5
zagraniczne długookresowe 3,6
zagraniczne krótkookresowe 1,2

*powyżej 5 dni; ** 2–4 dni

Źródło: badania Instytutu Turystyki

Dokąd?

Zagraniczne wyjazdy polskich turystów (w tys., w 2006 r.)

Niemcy 2750
Wielka Brytania 600
Czechy 550
Holandia 550
Włochy 450
Słowacja 350
Austria 300
Chorwacja 250
Francja 200
Węgry 200
Egipt 150

Źródło: badanie ankietowe Instytutu Turystyki

Załączniki

  • Wpływy z turystyki (w mld dol.)

    Wpływy z turystyki (w mld dol.)