POLITYKA

Wtorek, 18 czerwca 2019

Polityka - nr 1 (1) z dnia 2012-02-01; Niezbędnik Inteligenta Plus [06]. Trzęsienie kapitalizmu, czyli jak zaczął się kryzys i czym się skończy; s. 3

Leszek Będkowski

Przewodnik na nowe czasy

Tak, odkryłem wadę. Nie wiem, jak poważna ani trwała ona jest, ale sam ten fakt bardzo mnie zmartwił – powiedział Alan Greenspan krótko po upadku banku Lehman Brothers we wrześniu 2008 r. Ową wadę odkrył w dogmatycznie wyznawanej wolnorynkowej ideologii, której hołdował przez 18 lat kierowania bankiem centralnym USA. Od ponad trzech lat świat zmaga się ze skutkami takiej polityki i wciąż nie wie, jak trwała jest ukryta wada kapitalizmu, która spowodowała obecny kryzys. Co do tego, że jest poważna, nikt nie ma już wątpliwości.

W Polsce nie było ani krachu, ani recesji, ale trzęsienie kapitalizmu dotarło i do nas. Żyjemy bowiem w tym samym świecie co Amerykanie i Grecy, globalizacja związała nas na dobre i na złe. Stąd pomysł „Niezbędnika Inteligenta Plus” poświęconego obecnemu kryzysowi – przypominamy w nim diagnozy POLITYKI z ostatnich trzech lat, które nie straciły na aktualności, dodaliśmy też nowe, by ująć wydarzenia z ostatnich tygodni. Nasz publicystyczny sejsmograf odnotował je do 20 stycznia 2012 r.

<...