POLITYKA

Niedziela, 21 lipca 2019

Polityka - nr 9 (9) z dnia 2018-06-27; Niezbędnik Współczesny. 2/2018; s. 86-91

CYWILIZACJA

Paweł Walewski

Przygotuj się na pandemię

Mimo tragicznych doświadczeń brakuje na świecie skutecznych sposobów zapobiegania epidemiom. Co najwyżej możemy na nie reagować. Jaka więc powinna być reakcja na nieznaną jeszcze chorobę X, której pojawienie się przewiduje wielu ekspertów?

Miasto było wyludnione. „Już na samym wstępie natknąłem się na ponure świadectwa stanu, w jakim się znajdowało. Pierwszym pojazdem, który ujrzałem, był wóz ciężarowy, który objeżdżał okoliczne ulice, zbierając zwłoki. Dwie przecznice dalej ułożono stosy trumien w rzędach na chodniku przed budynkiem zakładu pogrzebowego. Każdy, kogo napotkałem, był śmiertelnie przerażony. Pewien młody lekarz wyznał: Dziś może pan z kimś rozmawiać, a jutro dowiedzieć się, że wczorajszy rozmówca nie żyje”.

Robert Blakeslee, autor relacji zamieszczonej w „New York Herald”, przybył do Memphis w środku epidemii żółtej febry w 1878 r. W pierwszej połowie września umierało tu 200 osób dziennie. Ludzie uciekali w popłochu. Przedsiębiorstwa kolejowe doczepiały dodatkowe wagony do pociągów wychodzących z miasta, ale i tak nie starczyło miejsca dla wszystkich, którzy chcieli się z niego wydostać.

A jeszcze miesiąc wcześniej miejscowe gazety pisały: „Mieszkańcy mogą być spokojni. Jeśli tylko pokaże ...