POLITYKA

Niedziela, 25 sierpnia 2019

Polityka - nr 20 (2705) z dnia 2009-05-16; s. 9

Flesz. Ludzie i wydarzenia / Kraj

 Łaz

Przymusić Czumę

Polonijny dziennikarz Andrzej Jarmakowski domaga się od polskiego sądu, by ten przymusił ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumę do opublikowania przeprosin za pomówienie go o związki z SB.

Gdy okazało się, że Andrzej Czuma był w USA ścigany przez sądy za swoje amerykańskie długi, minister sprawiedliwości oskarżył o rozpowszechnianie tych informacji Andrzeja Jarmakowskiego, którego znał jeszcze z czasów przedsierpniowej opozycji. Jarmakowski opublikował wówczas kserokopie dokumentów bankowych dotyczących Czumy na stronie portalu ProgressforPoland.com, z którym współpracuje. Zamiast wytłumaczyć się, dlaczego nie spłacał swoich długów, Czuma oskarżył Jarmakowskiego o związki z SB.

Andrzej Jarmakowski jest związany z demokratyczną opozycją od połowy lat 70. Z Czumą działali wspólnie w organizacji Pomost. IPN przyznał Jarmakowskiemu statut pokrzywdzonego, co oznacza, że nie tylko nie współpracował z SB, ale był przez tę służbę inwigilowany. Pozew został w ubiegłym tygodniu złożony w warszawskim sądzie. Jarmakowski domaga się opublikowania przeprosin w największych ...