POLITYKA

Sobota, 17 sierpnia 2019

Polityka - nr 38 (2672) z dnia 2008-09-20; s. 56-59

Świat

Marek Ostrowski

Punkty za po chodzenie

Rozmowa z Christophem von Marschallem, autorem książki „Barack Obama, czarnoskóry Kennedy”

Marek Ostrowski: – W Polsce ukaże się niebawem książka o Hillary Clinton autorstwa Carla Bernsteina, wybitnego dziennikarza, który wspólnie z Bobem Woodwardem ujawnił aferę Watergate. Jak to się stało, że pan, niemiecki korespondent w USA, jeszcze w zeszłym roku obstawił Baracka Obamę?

Christoph von Marschall: – Gdybym był politykiem, powiedziałbym, że już w 2007 r. dostrzegłem, iż po prawyborach z pary Clinton–Obama to Obama będzie górą. Ale prawda jest dużo bardziej prozaiczna. Do zeszłego roku w Niemczech ukazało się kilka książek o pani Clinton, ale nie było nic o Obamie. Dlatego stwierdziłem, że on będzie najciekawszy spośród 8 demokratów i 10 republikanów, którzy ubiegali się o nominację swoich partii.

W lipcu przyjechał na tournée po Europie, na wiecu w Berlinie zebrał 200-tysięczny tłum. Cóż takiego Niemcy zobaczyli w senatorze z Illinois?

Mniej więcej 70–80 proc. Niemców, gdyby mieli taką możliwość, głosowałoby na Obamę. Polacy inaczej patrzą na problemy bezpieczeństwa – konflikt ...

Christoph von Marschall (ur. 1959) jest korespondentem niemieckiego dziennika „Tagesspiegel” w USA. Doktor historii, wcześniej był korespondentem „Süddeutsche Zeitung” w Europie Środkowej. Nakładem wydawnictwa Studio Emka i pod patronatem „Polityki” ukazała się właśnie jego książka „Barack Obama, czarnoskóry Kennedy”.

Załączniki

  • Wyścig bez zwycięzcy

    Wyścig bez zwycięzcy - JR