POLITYKA

Wtorek, 23 lipca 2019

Polityka - nr 11 (2546) z dnia 2006-03-18; s. 60-61

Świat / Ameryka Łacińska

Daniel Passent

Raczej w lewo

Rozmowa z Sergio Romero, przewodniczącym senatu Chile, działaczem centroprawicowej partii Renovacion Nacional

Daniel Passent: – Panie przewodniczący, znowu przegraliście wybory. Czy nie jest pan zmartwiony, że prawie cała Ameryka Łacińska zwróciła się na lewo? Dlaczego w Chile od upadku dyktatury prawica nie wygrała żadnych wyborów?

Sergio Romero: – Ameryka Łacińska jest kontynentem ze skłonnościami lewicowymi. Nie mogę zrozumieć dlaczego, ponieważ w przeszłości lewicowy populizm był bardzo szkodliwy dla rozwoju kontynentu. Nie podważam zwycięstwa socjalistki pani Michelle Bachelet w niedawnych wyborach na prezydenta Chile, ale pomógł jej rząd prezydenta Lagosa, który mieszał się do wyborów, interweniował w kampanię w sposób niespotykany w historii naszego kraju. Do tego stopnia, że ja sam czułem się w obowiązku potępić w senacie te praktyki.

Interwencja rządu w kampanii miała taki zakres, że musiałem zadać pytanie, czy pani Bachelet pragnie zostać prezydentem wszystkich Chilijczyków, czy też strzelcem wyborowym socjalistów. Moje słowa źle odebrano, choć nie używałem ich w sensie dosłownym. Chodziło mi o to, że bez jawnej, nieskrywanej ...