POLITYKA

Poniedziałek, 22 kwietnia 2019

Polityka - nr 17 (2702) z dnia 2009-04-25; Polityka. Polska w Unii. Pierwsze 5 lat; s. 10-11

Cezary Kowanda

Ranking europejski

Jak wypada nasz kraj na tle pozostałych państw członkowskich Unii? W rankingu „Polityki” wzięliśmy pod uwagę dwadzieścia bardzo różnych kryteriów świadczących o poziomie rozwoju i jakości życia. Po podliczeniu punktów Polska znalazła się na 21 pozycji wśród 27 krajów. To wynik niezbyt satysfakcjonujący, ale chyba realnie oddający nasze miejsce w Europie.

Nasz ranking wygrywają zdecydowanie Holandia, Szwecja i Dania. Spośród nowych państw członkowskich najwyżej uplasowała się Słowenia (12 miejsce), a w naszym regionie Polskę wyprzedziły zdecydowanie Czechy i minimalnie Węgry. My natomiast jesteśmy o włos przed Słowacją i Estonią oraz już wyraźniej przed Litwą i Łotwą. Stawkę zamykają dwa najmłodsze i najbiedniejsze kraje unijne: Bułgaria oraz Rumunia, choć ich strata do Polski wcale nie jest ogromna.

Gdy jednak analizujemy poszczególne kategorie, wtedy ujawnia się przepaść, która wciąż dzieli Polskę od Europy Zachodniej. Szczególnie widoczna jest ona w wartości produktu krajowego brutto na mieszkańca. Choć z roku na rok powoli zmniejszamy dystans do najbogatszych, polski PKB to zaledwie 55 proc. średniej unijnej, i to już po uwzględnieniu różnic w kosztach życia. Co gorsza, zaczynamy odstawać coraz wyraźniej od regionalnych liderów – Czech i Słowacji. Na pocieszenie dodajmy, że w 2009 r. – niezwykle trudnym z powodu narastającego kryzysu gospodarczego – Polska jest jednym z nielicznych krajów unijnych, który ma ...

Metodologia: Ranking obejmuje 20 kryteriów. Dla każdego z nich wyłaniamy zwycięzcę, który otrzymuje 100 pkt. (Do zdobycia jest zatem maksymalnie 2000 pkt). Potem w ramach każdego wskaźnika obliczamy procentowy dystans wobec zwycięzcy.

Przykład: najwyższy PKB na osobę w stosunku do średniej unijnej (269,2) ma Luksemburg. Otrzymuje dla tego kryterium 100 pkt. Polska ma 55,2 PKB na osobę. Liczbę punktów dla naszego kraju obliczamy tak jak procenty (dzieląc 55,2 przez 269,2, a otrzymany wynik mnożąc przez 100). Otrzymujemy: 20,51 pkt. I tak dalej dla każdego państwa.

Ostateczny wynik każdego państwa w ogólnym rankingu to suma punktów uzyskanych we wszystkich 20 kryteriach.

 

Źródła: Najczęściej korzystaliśmy z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurosatu). Szczegółowy spis źródeł jest dostępny na naszej stronie internetowej: WWW.polityka.pl/polskawunii

Załączniki

  • Ranking europejski

    Ranking europejski