POLITYKA

Piątek, 23 sierpnia 2019

Polityka - nr 5 (2590) z dnia 2007-02-03; s. 24-26

Temat tygodnia / Kraj

Janina Paradowska

Rdzewiejący żelazny elektorat

Po raz pierwszy od kilku miesięcy PiS prowadzi w rankingach preferencji wyborczych – ogłosiła w  ubiegłym tygodniu Sopocka Pracownia Badań Społecznych – i o jeden punkt wyprzedza PO. Notowania Platformy wzrosły o trzy punkty, PiS straciło aż sześć – ogłosił w trzy dni później OBOP. Jak to jest naprawdę z tym poparciem dla partii?

Największą sensacją stał się wynik PBS (badanie dla „Gazety Wyborczej”), gdyż do prowadzenia PO wszyscy się już przyzwyczaili, przynajmniej od jesieni ubiegłego roku i wygranych przez tę partię wyborów samorządowych. Co więc się stało? Przecież w czasie kiedy prowadzono badania – jeszcze przed awanturą o ważność mandatu Hanny Gronkiewicz-Waltz – było politycznie dość stabilne i bez większych napięć.

Wbrew pozorom w sondażach też jest stabilnie. I to od dłuższego czasu. Prowadzą dwa ugrupowania z dużą przewagą nad pozostałymi, a różnice między nimi mieszczą się na ogół w granicach błędu statystycznego. Jednopunktowe prowadzenie PiS czy PO nie znaczy nic. Ale wprawia w nerwowość polityków. Sondaże od dawna wyznaczają taktykę postępowania, zaostrzają lub łagodzą ton publicznej debaty. Obecne potwierdzają zaś, że kłopoty mają właśnie „przystawki”, zwłaszcza LPR. Liga w niektórych badaniach ma już 1 proc. poparcia, ale w innych 4, co może oznaczać, że jednak przekroczyłaby próg wyborczy.

Problem jest z PSL – słabym w sondażach, dobrym w wyborach. Specyfiką ludowcó...

Załączniki

  • Przypływy i odpływy

    Przypływy i odpływy - JR

  • Wędrówki wyborców

    Wędrówki wyborców