POLITYKA

Niedziela, 18 sierpnia 2019

Polityka - nr 33 (2667) z dnia 2008-08-16; s. 63

Komentarze / (Ko)Lekcja Polskich Kabaretów

Zdzisław Pietrasik

Rodacy, do pracy

Tematem jedenastej płyty z naszej kolekcji jest praca, z tym że ekstremalnie szeroko pojmowana. Kabaretową normę wyrabiają tym razem m.in. Wojciech Młynarski, Irena Kwiatkowska, Tey oraz Kabaret Starszych Panów i Kabaret Młodych Panów.

Skąd zagadkowy tytuł płyty „Odpowiedzialna w miłej atmosferze”? Jak się okazuje, jest to fragment pewnej autentycznej oferty pracy dla rzeźnika. Przedstawiciel tego powszechnie szanowanego zawodu w wybitnie sprzyjających okolicznościach zapewne wzniósł się na wyżyny swych umiejętności. Miła atmosfera w miejscu pracy to bowiem podstawa sukcesu, niestety, jak przedstawiają nam artyści kabaretowi, zaniedbania w tej dziedzinie były, są i niewykluczone, że będą także w epoce rozwiniętego kapitalizmu.

Skoro poruszyliśmy kwestię ustrojową, natychmiast nasuwa się zasadnicze pytanie: czy kabaret utrwalił zmiany zachodzące na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci w podejściu rodaków do obowiązku pracy? Odpowiedź jest pozytywna, choć rezultat może okazać się nieco rozczarowujący. Nie z winy kabaretu wszakże, tylko społeczeństwa, które nie nadąża za tempem przemian. Tak czy inaczej, na estradzie nie oglądamy pracoholików, lecz raczej abstynentów. Przypomniane numery pochodzą z różnych epok, od zamierzchłych czasów PRL poczynając, na współczesności kończąc, a niemal we wszystkich pojawia się na pierwszym ...