POLITYKA

Sobota, 20 lipca 2019

Polityka - nr 7 (3148) z dnia 2018-02-14; s. 80-82

Kultura

Aleksandra Kozłowska

Rogatego orła cień

Rozmowa z Rafałem Wechterowiczem, grafikiem projektującym wzory na koszulki, okładki płyt i plakaty dla takich zespołów, jak m.in. Slayer, Metallica, Machine Head, Mastodon i Behemoth.

Aleksandra Kozłowska: – Pana grafikę z plakatu trasy koncertowej Behemotha „Rzeczpospolita Niewierna” z 2016 r. prokuratura w Gdańsku uznała za znieważającą polskie godło. Jakie to uczucie być artystą, który za wykonaną pracę trafia do sądu?
Rafał Wechterowicz: – Choć taka sytuacja zdarza się w moim życiu po raz pierwszy, nie myślę zbyt wiele o tej sprawie, nie jest to coś, czym żyję. Czasem znajomi mnie o to pytają, więc to i owo wyjaśniam. Zobaczymy, co się będzie działo w sądzie. Jestem oczywiście dobrej myśli.

Prokuratura nie ma wątpliwości co do złych intencji pana i pozostałej dwójki oskarżonych – lidera grupy Adama D. i Macieja G., który grafikę dystrybuował. Biegli zajmujący się heraldyką, historią i ikonografią uznali, że wizerunek polskiego godła został zniekształcony celowo, że wprowadzono doń treści satanistyczne i antychrześcijańskie. Jak odpowiada pan na te zarzuty?
W tej chwili nie chcę ich komentować. Jedyne, co mogę powiedzieć, to to, że interpretacji tego ...

Rafał Wechterowicz (ur. 1974) – grafik, absolwent filologii polskiej. Jego praca z plakatu trasy Behemotha – rogaty orzeł z dwoma wężami i czaszkami oraz odwróconym krzyżem – była przedmiotem śledztwa prokuratury w Gdańsku, która w grudniu 2017 r. skierowała do sądu rejonowego akt oskarżenia. Adamowi D., liderowi Behemotha, i Maciejowi G., odpowiedzialnemu za dystrybucję kontrowersyjnej grafiki, zarzuca się publiczne znieważenie polskiego godła, Rafał Wechterowicz ma odpowiadać za pomoc w popełnieniu tego przestępstwa.