POLITYKA

Czwartek, 23 maja 2019

Polityka - nr 32 (2362) z dnia 2002-08-10; s. 20-22

Kraj

Ryszarda Socha  [wsp.]Adam Grzeszak

Rosyjska ruletka

Czy Łukoil kupi Rafinerię Gdańską i co będzie dalej

Po kilku latach bezskutecznych poszukiwań udało się wreszcie znaleźć dla Rafinerii Gdańskiej inwestora jak z bajki: wielki i bogaty koncern naftowy. Jest tylko drobny problem – tym koncernem jest rosyjski Łukoil. Dlatego minister skarbu poprosił premiera o ocenę, czy sprzedaż Rosjanom Rafinerii nie jest zbyt ryzykowna politycznie. Wiesław Kaczmarek nie chce umierać za Gdańsk.

Rosjanie weszli do gry w chwili, gdy wszystkim się wydawało, że kolejny przetarg na sprzedaż 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej (RG) zakończy się fiaskiem. Nafta Polska – rządowa agenda zajmująca się prywatyzacją branży paliwowej – prowadziła negocjacje z dwoma partnerami: węgierskim koncernem MOL oraz z konsorcjum firmowanym przez brytyjską firmę Rotch Energy. Rozmowy ślimaczyły się miesiącami, bo MOL, węgierski odpowiednik naszego Orlenu, oferował zbyt niską cenę, a Rotch, poproszony, by pokazał, czy ma pieniądze, powiedział, że na razie ich nie ma, ale poszuka. Nie było to łatwe, bo firmy, z którymi utworzył konsorcjum, skłócone i nieufające liderowi, wycofywały się z interesu. Pojawiały się natomiast nazwiska znanych polskich biznesmenów, którzy mieli wspomóc Rotcha. Mówiło się o Aleksandrze Gudzowatym, Janie Kulczyku, Marku Profusie.

Wówczas zgłosił się największy rosyjski koncern naftowy Łukoil. Ma pieniądze i ochotę na Rafinerię Gdańską. Łukoil od kilku lat prowadzi zagraniczną ekspansję. Interesuje się szczególnie państwami b. ZSRR i Europy Centralnej, ale działa też w USA, gdzie kupił niedawno ...