POLITYKA

środa, 17 lipca 2019

Polityka - nr 17 (17) z dnia 2018-12-05; Niezbędnik Współczesny. 4/2018; s. 42-45

CZŁOWIEK

Marcin Rotkiewicz

Rozum zagubiony

Szczepionki szkodzą. Globalne ocieplenie to mit. Ziemia jest płaska. A raka leczy się wodą. Coraz więcej ludzi myśli irracjonalnie, odrzuca ustalenia nauki i autorytet uczonych. Coś się z nimi dzieje?

Kłopot pojawia się już na etapie diagnozowania sytuacji. Znacząca zmiana nastawienia wobec nauki powinna bowiem zostać jakoś uchwycona w badaniach opinii publicznej. Problem w tym, że jest ich mało, a jeśli chodzi o Polskę, udało nam się znaleźć tylko dwa. Pierwsze to globalny projekt World Values Survey, w którym od 1981 r. analizowane są przekonania mieszkańców różnych krajów i wyznawane przez nich wartości. Polska w kontekście zaufania do nauki pojawia się pierwszy raz w badaniu z 1990 r., ostatnie przeprowadzono w 2012 r. Na pytanie, czy postęp naukowy i technologiczny czyni nasze życie lepszym (teraz i w przyszłości) niezmiennie ponad 60 proc. Polaków odpowiada, że tak.

Drugie źródło to prowadzone badanie CBOS określające prestiż zawodów. Ostatni raz zrobiono je w 2013 r. Największym poważaniem Polaków cieszyli się strażacy (co powtarza się od lat), na drugim miejscu uplasowali się profesorowie uniwersytetu, którzy za każdym razem znajdują się w ścisłej czołówce. Podobnie rzecz wyglą...