POLITYKA

Niedziela, 18 sierpnia 2019

Polityka - nr 11 (3202) z dnia 2019-03-13; s. 42-44

Świat

Jędrzej Winiecki

Rządy algorytmów

Maszyny już współrządzą liberalnymi demokracjami. Są ułomne jak ich twórcy, wymykają się kontroli i tworzą nowe problemy, nie rozwiązując starych. Ktoś na to głosował?

Szanowni pasażerowie, osoby podróżujące bez ważnego biletu, zakłócające porządek lub palące w miejscach publicznych będą ukarane, a ich zachowanie zostanie odnotowane w systemie zaufania społecznego. Proszę przestrzegać zasad, aby uniknąć negatywnej oceny”. Ogłoszenie tej treści w pociągu z Pekinu do Szanghaju nagrał w październiku reporter James O’Malley. Króciutki film opublikował w jednym z serwisów społecznościowych i opatrzył podpisem: dystopijna wizja przyszłości.

Tyle że w Chinach to już teraźniejszość, posunięta do patologicznego absurdu. Właśnie ogłoszono, że do końca grudnia chińskie sądy, opierając się na wytycznych z systemu zaufania, odmówiły 17,5 mln obywateli zakupu biletów lotniczych. Dodatkowo 5,5 mln osób nie mogło kupić biletów kolejowych, a 128 Chińczykom nie pozwolono wyjechać z kraju, bo nie zapłacili podatków.

Narzędzie tworzone jest od początku dekady. Posłusznym ma ułatwiać życie. Zasługują na przywileje zależne od liczby zgromadzonych punktów i&...