POLITYKA

Piątek, 19 lipca 2019

Polityka - nr 10 (2595) z dnia 2007-03-10; s. 6-12

Raport

Jacek Żakowski

Rzecz o szczuciu

Z prof. Januszem Czapińskim o niespodziewanych konsekwencjach poczynań ministra edukacji Romana Giertycha w polskich szkołach i o tym, jak wybrnąć z tego bigosu – rozmawia Jacek Żakowski

Jacek Żakowski: – Jak wygląda polska szkoła rok po rozpoczęciu ministerialnej krucjaty przeciwko przemocy?

Janusz Czapiński: – Na pewno nie wygląda lepiej. Jak wynika z badań „Szkoła bez przemocy” przeprowadzonych w latach 2006 – 2007 w dalszym ciągu mniej więcej co dziesiąty uczeń przyznaje, że był ofiarą agresji ze strony kolegów. W dalszym ciągu kończąc gimnazjum 18 proc. chłopców i 12 proc. dziewcząt dość systematycznie bierze narkotyki. W szkołach ponadgimnazjalnych takich uczniów jest już jakieś 30 proc. Ale najbardziej niepokojący jest problem z alkoholem. Wśród piętnastolatków ponad 60 proc. przyznaje się do picia w ciągu ostatniego roku, a 40 proc. przyznaje, że piło w ciągu ostatniego miesiąca.

To robi wrażenie.

A co pan powie na to, że już wśród trzynastolatków pijących w ostatnim miesiącu jest 20 proc.? To są dzieci ze szkoły podstawowej.

Czyli minister Giertych ma rację, że szkoła staje się siedliskiem patologii.

Nie mamy żadnego mocnego dowodu pozwalającego stwierdzić, że w cią...

Prof. dr hab. Janusz Czapiński (ur. 1951) pracuje na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami makropsychologii i postaw politycznych. Przewodniczący Rady Monitoringu Społecznego, która opracowała „Diagnozę społeczną 2005”, największe badanie socjologiczne ostatnich lat. Opublikował m.in. takie prace jak „Psychologia szczęścia”, „O naturze realizmu” i „O naturze optymizmu”.

Załączniki

 • Akty przemocy wobec nauczycili

  Akty przemocy wobec nauczycili - JR

 • Przemoc wobec uczniów

  Przemoc wobec uczniów - JR

 • Bez nadzoru

  Bez nadzoru - JR

 • Ranking grzeczności

  Ranking grzeczności - JR