POLITYKA

środa, 21 sierpnia 2019

Polityka - nr 50 (2786) z dnia 2010-12-11; s. 34-38

Raport

Joanna Podgórska

Samotność katechety

Wielu katechetów ma poczucie, że Kościół wysłał ich na front i pozostawił samym sobie. Hierarchowie, zapatrzeni w statystyki, nie chcą słyszeć, że z religią w szkołach jest coraz gorzej.

Janusz Skotarczak, który katechizuje od 1983 r., przytacza opowieść o rozbitkach żyjących na bezludnej wyspie. Pewnego dnia zauważył ich przepływający statek i wysłał łódź ratunkową. Ale zamiast ich zabrać na pokład, załoga wręczyła im plik gazet i powiedziała, że kapitan prosi, by najpierw przeczytali, co się dzieje na świecie, a potem podjęli decyzję, czy chcą zostać uratowani. Tak samo każdy, kto planuje zostać katechetą, powinien najpierw sprawdzić, co się dzieje na szkolnych lekcjach religii, by później nie marzył o ucieczce na bezludną wyspę.

A co się dzieje, najłatwiej zobaczyć na filmikach wrzucanych na YouTube, które uczniowie nagrywają komórkami podczas lekcji. Po klasie latają papiery i nadmuchane prezerwatywy. Chłopcy wrzeszczą, tańczą pod tablicą, skaczą po ławkach. Ktoś udaje atak epilepsji, ktoś wychodzi przez okno, inny próbuje poczęstować kompletnie bezradnego katechetę skrętem. To zazwyczaj gimnazjum.

Zakonnica o anielskiej twarzy natchnionym głosem cytuje św. Augustyna. Połowa klasy ma słuchawki na uszach, reszta ostentacyjnie czyta gazety. To zazwyczaj liceum.

Pan Bó...

Więcej świeckich niż duchownych

W Polsce jest ok. 33,5 tys. katechetów. By uczyć w szkole, muszą otrzymać misję kanoniczną od biskupa. On także może ich odwoływać. W nauczaniu religii katecheci korzystają z podręczników i programów zaaprobowanych przez Kościół. Biskup może nawet wskazać konkretny podręcznik, który ma być używany w jego diecezji.

W szkołach ponadpodstawowych mogą uczyć księża, którzy ukończyli wyższe seminarium duchowne, osoby świeckie i zakonne, które ukończyły wyższe studia teologiczne, uwzględniające przygotowanie katechetyczno-pedagogiczne, oraz alumni wyższych seminariów duchownych po ukończeniu piątego roku studiów. Blisko 18,4 tys. nauczycieli religii to osoby świeckie. W szkołach uczy także 11,4 tys. księży, 1,1 tys. zakonników oraz 2,6 tys. sióstr zakonnych. Na ich wynagrodzenia budżet państwa przeznacza rocznie pół miliarda złotych.

Zobacz także

Bóg młodych