POLITYKA

Sobota, 20 lipca 2019

Polityka - nr 33 (2363) z dnia 2002-08-17; s. 78-79

Społeczeństwo / Sport / Siatkówka

Tadeusz Olszański

Ścięcie po bloku

Po latach porażek nasi siatkarze znów zagrali jak za czasów Huberta Wagnera. W imponującym stylu zakwalifikowali się do finałów Ligi Światowej i właśnie walczą w Brazylii z absolutną czołówką.

Jeszcze rok temu, w finałach Ligi rozgrywanych w katowickiej hali przy własnej publiczności, nie spełnili oczekiwań i zajęli siódme, przedostatnie miejsce. Polscy siatkarze mieli znakomite momenty, często prowadzili, mieli przewagę, ale gdy rywale ich dochodzili – łamali się jak trzciny na wietrze, przegrywali na finiszu. Teraz role odwróciły się: w czasie eliminacyjnych meczów Polacy potrafili wychodzić z niekorzystnych sytuacji, mijać przeciwnika i wbijać go w parkiet bombowymi zagrywkami oraz ścięciami. Uderzana przez nich piłka osiągała, jak zmierzono, szybkość ponad 100 km na godzinę. Była nie do obrony. Dzięki temu pokonali na wyjeździe, broniącą tytułu mistrza Ligi, Brazylię, a następnie w rewanżowych meczach w Polsce odnieśli pod rząd sześć zwycięstw; kolejno nad Argentyną, Brazylią i Portugalią. W pozostałych grupach eliminacyjnych nikomu nie udało się czegoś podobnego dokonać. Jak do tego doszło?

Teoria skoku

Świetny ongiś reprezentant Polski w siatkówce, dziś komentator sportowy, Zdzisław Ambroziak nagłe przeobrażenie polskiej drużyny, na ...

Ligowa kasa

Liga Światowa jest imprezą komercyjną. Szesnaście zakwalifikowanych do eliminacji drużyn wpłaca po 750 tys. dol. wpisowego, które po zakończeniu finałów otrzymuje z powrotem plus premie za zajęte miejsca. PZPS, który aktualnie jest zadłużony na ok. 4 mln zł, nie był w stanie wpłacić kaucji, ale mimo to reprezentacja Polski została dopuszczona do rozgrywek, ponieważ poręczył za nas prezes Międzynarodowej Federacji Ruben Acosta. Pula nagród do podziału między drużyny, które wywalczą udział w finale, wzrosła w tym roku do 1,2 mln dol. Federacja, której drużyna zajmie I miejsce, otrzymuje pół miliona dolarów, II – 250 tys., III – 150 tys., IV – 100 tys., V – VI – po 60 tys., VII – VIII – po 40 tys. Zawodnicy za każdy wygrany mecz otrzymują po 500 dol., a w przypadku przegranej po 200. Ponadto zawodnik, który zdobył w finale najwięcej punktów, otrzymuje 25 tys. premii, a najlepsi zagrywający, blokujący i atakujący po 11 400.

Tagi

sportsiatkówka