POLITYKA

Sobota, 24 sierpnia 2019

Polityka - nr 11 (2696) z dnia 2009-03-14; s. 20-21

Kraj

Mariusz JanickiWiesław Władyka

Sezon na miny

W ciężkich czasach racja stanu wymaga politycznego kompromisu. Tego niby chce społeczeństwo, ale zarazem jest ono coraz bardziej podzielone na wrogie obozy, pragnące porażki przeciwnika. Wojna na dole jest prawdziwsza niż pokój na górze.

Stan wrogości w społeczeństwie jest wysoki, o czym można się przekonać, czytając zaangażowaną politycznie prasę, internetowe portale, słuchając ludzi na wiecach i politycznych spotkaniach. Platforma, w oczach zwolenników PiS, jest właśnie w ostatnim stadium strasznej agonii, rząd się rozsypuje, kraj stacza w przepaść. Pewna szczycąca się obiektywizmem gazeta (ta sama, która „nie przyłączyła się do nagonki na PiS”) napisała nawet, że rząd Tuska to najgorsza ekipa od 20 lat.

Mówiące zupełnie coś innego sondaże nie działają tu trzeźwiąco, są unieważniane jako wynik propagandy Tuska albo dowód okresowego ogłupienia części społeczeństwa. Można wręcz podziwiać tę fantastycznie głęboką wiarę w to, że do władzy wróci Jarosław Kaczyński, polityk regularnie zwyciężający w rankingach nieufności, zamykający stawkę tych, których uważa się za mężów stanu.

Z kolei sympatycy Platformy są oburzeni tym, że pisowcy „cieszą się z kryzysu”, że bezwstydnie liczą na niską frekwencję w ...