POLITYKA

Piątek, 24 maja 2019

Polityka - nr 22 (2960) z dnia 2014-05-28; s. 32-34

Rozmowa na ćwierćwiecze

Jerzy BaczyńskiPaweł Tarnowski

Slalom przez płotki

Prof. Jerzy Hausner, ekonomista, były wicepremier, członek Rady Polityki Pieniężnej, o sukcesach i porażkach polskiej gospodarki

Jerzy Baczyński, Paweł Tarnowski: – Mieliśmy udane 25 lat? Polska transformacja okazała się sukcesem?
Jerzy Hausner: – Jasne, że tak. Aby zakwestionować tę tezę, a nie brak takich, co próbują, trzeba wykonywać jakieś makabryczne, umysłowe figury. Nie widzę żadnego powodu, żeby wycofać się z określenia: „oczywisty sukces”. Z międzynarodowych statystyk wynika jasno, że w swojej kategorii – państw Europy Środkowo-Wschodniej – przez ostatnie ćwierćwiecze polska gospodarka rozwijała się najszybciej, a dziś – w okresie globalnego kryzysu – jest dynamiczna i stabilna zarazem. Oczywiście nie twierdzę, że wszystko poszło perfekcyjnie.

Z sondaży wynika, że ludzie nie mają poczucia tego sukcesu. Pytani o stan, perspektywy gospodarki nie eksplodują optymizmem, są rozczarowani. Nie tyle może osobistą sytuacją, ile stanem państwa. I raczej nie wierzą w trwały sukces. Jak pan wyjaśnia tę sprzeczność? Polskie malkontenctwo? Z przekonaniem chwalą nas głównie za granicą.
W dużej części to efekt niskiej jakości publicznego opisu świata. Żyjemy w kraju, w którym liderzy opinii z reguły robią wszystko, żeby nas przekonać, że całe nasze państwo jest do bani. Wszystko systematycznie ...

Prof. dr hab. Jerzy Hausner – ekonomista, polityk, autor ponad 250 publikacji naukowych, związany z ­Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie. W latach 80. działał w PZPR, potem w SLD. W latach 1994–96 pełnił w koalicyjnym rządzie SLD-PSL Waldemara Pawlaka funkcję dyrektora generalnego Urzędu Rady Ministrów, a jako szef doradców wicepremiera i ministra finansów Grzegorza Kołodki współtworzył „Strategię dla Polski”. W październiku 2001 r. wybrany na posła IV kadencji z listy SLD. Zostaje też członkiem rządu Leszka Millera (2001–04), najpierw jako minister pracy i polityki społecznej, następnie również gospodarki, a od 2003 r. wicepremier. Stworzył tzw. plan Hausnera, czyli ambitny program naprawy finansów publicznych, który w większości nie doczekał się realizacji. Po dymisji rządu Millera objął stanowisko ministra gospodarki i pracy w randze wicepremiera w rządzie Marka Belki (2004–05). Od maja 2005 do marca 2006 r. był wiceprzewodniczącym Partii Demokratycznej. Od 2010 r. z rekomendacji PO członek Rady Polityki ­Pieniężnej.