POLITYKA

Poniedziałek, 26 sierpnia 2019

Polityka - nr 48 (2631) z dnia 2007-12-01; s. 16-18

Temat tygodnia / Kraj

Janina Paradowska

Słowa na początku

Premier Tusk zapowiada zasadnicze zmiany zarówno w polityce, jak i w sposobie jej uprawiania. To drugie jest może nawet ważniejsze.

Zmiana stylu uprawiania polityki odpowiada na wielkie społeczne oczekiwanie, że rządzenie poprzez wywoływanie konfliktów, by je następnie pacyfikować, powinno przejść do historii. A rządzący nie są od zmieniania ludzi i ich przekonań, ale warunków, w jakich obywatele żyją, działają, realizują swoje aspiracje. Wyjątkowe i rosnące już na starcie poparcie społeczne dla premiera i Platformy Obywatelskiej odczytywać można jako uznanie dla stylu i spokoju nowej ekipy.

Pierwszym novum jest sama koalicja, sposób jej powstania i dotychczasowe działanie. Koalicja, która próbuje przekonać Polaków, że podstawą jej istnienia i współpracy nie są tomy spisanych i aneksowanych umów, ale wzajemne zaufanie liderów i partii, z których każda ma inny rodowód, program, ale obie spotkały się ponad historycznymi podziałami. Mówimy: rząd Tuska, ale w rzeczywistości jest to również rząd Waldemara Pawlaka. Polska ma bardzo złe doświadczenia koalicyjne, żadna z dotychczas zawiązanych nie dotrwała do końca kadencji mimo drobiazgowych ustaleń, kto jakie ...