POLITYKA

Poniedziałek, 27 maja 2019

Polityka - nr 2 (3093) z dnia 2017-01-11; s. 18-21

Rozmowa Polityki

Joanna Podgórska

Słusznie nieposłuszni

Lider Obywateli RP Paweł Kasprzak o tym, jak państwo walczy z opozycją polityczną i społeczną – i na ile radykalne powinny być protesty wobec władzy

Joanna Podgórska: – Nie ma pan uczucia déjà vu? Jako opozycjonista w czasach PRL namawiał pan do przestępstwa i teraz znów pan namawia.
Paweł Kasprzak: – Bardzo głębokie. Nie tylko dlatego, że dziś, jak za czasów komuny, znów trzeba rozrabiać. Miałem zaszczyt załapać się na opozycję z lat 70. Ona była zupełnie unikatowa. Tego się nie pamięta, bo dziś mówi się głównie o opozycji niepodległościowej. W latach 70. opozycja miała na sztandarach prawa człowieka. Na tym się wychowałem. Potem w tłumie maszerującym pod znakiem Solidarności działacze starej opozycji zostali zadeptani. Dziś Obywatele RP walczą o tę samą sprawę i napotykają podobny deficyt zrozumienia. Tak, déjà vu mam cholernie silne.

Dlaczego nawołuje pan do nieposłuszeństwa obywatelskiego?
Nie zamierzałem w najmniejszym stopniu aż tak szaleć. Tak jak 50 tys. ludzi wpisałem się na facebookową grupę KOD. Przez wszystkie wpisy wyrażające oburzenie i przerzucanie się kolejnymi przykładami paskudztw, które PiS wyprawia, zaczęły się przebijać ...

Paweł Kasprzak – 56 lat, czwórka dzieci. Studiował fizykę na Politechnice Wrocławskiej i historię na Uniwersytecie Wrocławskim. Założyciel i działacz NZS, współtwórca Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, współpracownik Ruchu WiP, Pomarańczowej Alternatywy, działacz Solidarności. Pracował jako dziennikarz, menedżer telewizyjny, producent i autor programów telewizyjnych, operator, montażysta. Obecnie specjalista w dziedzinie technologii produkcji telewizyjnej.