POLITYKA

Sobota, 20 lipca 2019

Polityka - nr 7 (2641) z dnia 2008-02-16; s. 14-17

Temat tygodnia / Kraj

Janina Paradowska

Służby na służbie

Kolejne doniesienia do prokuratury składane przez nowych szefów służb specjalnych na działania poprzedników i dramatycznie brzmiący apel komisji sejmowej o ograniczenie działalności kontrwywiadu wojskowego ze względu na bezpieczeństwo żołnierzy – tego jeszcze nie było. Mimo prób bagatelizowania tych informacji, pytanie jest poważne: co się działo w służbach specjalnych IV RP i w jakim stanie są one teraz?

Po utajnionych – zaraz zresztą ujawnionych – obradach Sejmu na temat podsłuchów, młody rzecznik PiS Mariusz Kamiński żartował sobie: to były jaja! Za nim powtarzali to samo inni politycy PiS, wtórowali im niektórzy politycy LiD, rozczarowani, że minister sprawiedliwości nie złamał prawa i powiedział tyle, ile mógł powiedzieć. Plenarne obrady Sejmu nie są dobrym miejscem do mówienia o tajemnicach, nawet jeżeli – tak jak ogólna liczba podsłuchów – są chronione specjalnymi klauzulami zupełnie niepotrzebnie, gdyż obywatele powinni mieć prawo do tej wiedzy. Młody rzecznik wiedział, dlaczego kpił. Ale zatupać i zamazać rzeczywistość będzie trudno. Można próbować ją ośmieszać. Jednak tylko do czasu, aż cała ta układanka stanie się wyraźna. A już jest coraz wyraźniejsza.

Odwołajmy się tylko do informacji z ostatnich tygodni.

• Przewodniczący komisji do spraw służb specjalnych informuje, że szef ABW złożył zawiadomienia do prokuratury w sprawie nielegalnych podsłuchów. Mówi nawet dokładnie o liczbie 94 podsłuchów, co do których istnieją podejrzenia, że prowadzone były niezgodnie z prawem. ...

Podejrzliwa dziewiątka

W nawiasach rok powstania specsłużby i obecny szef

 

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego
(2002, Krzysztof Bondaryk)

Agencja Wywiadu
(2002, Andrzej Ananicz)

Centralne Biuro Antykorupcyjne
(2006, Mariusz Kamiński)

Centralne Biuro Śledcze
(2000, Paweł Wojtunik)

Służba Celna
(2002, Jacek Kapica)

Służba Kontrwywiadu Wojskowego
(2006, Grzegorz Reszka)

Służba Wywiadu Wojskowego
(2006, Maciej Hunia)

Wywiad Skarbowy
(1998, Andrzej Parafinowicz)

Żandarmeria Wojskowa
(1990, Marek Witczak)

 

Ogółem liczebność – ok. 10 tys. osób

Budżet w 2008 r. – 1 mld zł