POLITYKA

Poniedziałek, 22 lipca 2019

Polityka - nr 4 (2689) z dnia 2009-01-24; Polityka. Sztuka Życia; s. 10-15

Wzory. Italia

Piotr Sarzyński

Smak włoszczyzny

Moda na Włochy, ich styl życia i produkty wydaje się w Polsce coraz bardziej brać górę nad fascynacją Francją czy Ameryką.

Jeden z uroków Włoch polega na niezwykłej kondensacji tamtejszego piękna: przyrody (10 proc. terytorium jest pod ochroną) i zabytków (według szacunków UNESCO blisko połowa światowego dziedzictwa kulturalnego i artystycznego znajduje się właśnie we Włoszech, m.in. w 3 tys. tamtejszych muzeów). Urzeka, co zrozumiałe, gdy patrzy się na nasze miasta, nieprawdopodobna dyscyplina urbanistyczna: dawne miasteczka wyglądają jak dawne miasteczka. Ale też doskonałe jest współczesne wzornictwo, meble, gadżety. Włosi otoczeni są pięknem i potrafią się nim cieszyć. Od dzieciństwa uczą się tego.

Naczelna redaktor miesięcznika „Glamour” Grażyna Olbrych spędziła we Włoszech kilka lat. – Poprosiłam kiedyś mojego czteroletniego synka, by podał mi jakiś przedmiot ze stołu. To fioletowe, dodałam. On uważnie się przyjrzał i powiedział: tu nie ma nic fioletowego. Patrz, o to mi chodziło – pokazuję. Ależ mamo, to nie fioletowe, to wrzosowe. U nas od małych dzieci wymaga się, by znały z dziesięć podstawowych kolorów. We Włoszech od razu uczy się, że jest kolor ...