POLITYKA

Czwartek, 20 czerwca 2019

Polityka - nr 17 (3208) z dnia 2019-04-24; s. 16-19

Temat tygodnia

Mariusz Janicki

Sondaż o rządach

Badanie wykonane dla POLITYKI pokazuje, że opozycji będzie trudno wygrać zarówno europejskie, jak i parlamentarne wybory. Tendencja rysuje się dla niej niekorzystnie i mogą zdecydować niespodziewane wydarzenia, zupełnie nowe pomysły w kampanii antyPiSu albo szczególna mobilizacja wyborców.

Maleje premia za zjednoczenie, jaka pojawiła się po zawiązaniu Koalicji Europejskiej, kiedy KE dostawała w badaniach nawet więcej niż suma poparcia dla partii wchodzących w jej skład – i zbliżała się wynikami do PiS. Teraz sondażowa różnica powiększa się, w naszym badaniu przeprowadzonym przez pracownię Kantar (szczegóły rankingu partyjnego na polityka.pl) do ponad 10-procentowych punktów, przy 21 proc. tzw. niezdecydowanych wyborców (nie zachęcano ich w badaniu do zdeklarowania się, przyjęto pierwszą reakcję). W innych badaniach z ostatniego okresu różnica pomiędzy PiS a Koalicją jest mniejsza (ok. 3–4 pkt proc.), ale wtedy także odsetek niezdecydowanych jest wyraźnie niższy (często jest tak wówczas, kiedy się stosuje metodę „zachęcania”, np. przez powtarzanie pytania; różne metody wykorzystuje się nawet w ramach jednej sondażowej pracowni, stąd zapewne ostatnie rozbieżności w wynikach sondaży).

Wniosek z tego jest taki, że nawet nie tyle PiS zyskuje, co dość rozchwiany w swoich decyzjach jest potencjalny elektorat opozycyjnej koalicji – lubi uciekać do bufora „niezdecydowanych”, ...

Załączniki

 • Czy zdaniem Pana/Pani prawie czteroletnie rządy PiS są dla Polski:

  Czy zdaniem Pana/Pani prawie czteroletnie rządy PiS są dla Polski:

 • Czy zdaniem Pana/Pani polityka PiS może w konsekwencji doprowadzić do tzw. polexitu, czyli opuszczenia przez Polskę Unii Europejskiej?

  Czy zdaniem Pana/Pani polityka PiS może w konsekwencji doprowadzić do tzw. polexitu, czyli opuszczenia przez Polskę Unii Europejskiej?

 • Czy uważa Pan/Pani, że likwidacja gimnazjów przez rząd PiS była korzystna dla polskiej oświaty?

  Czy uważa Pan/Pani, że likwidacja gimnazjów przez rząd PiS była korzystna dla polskiej oświaty?

 • Czy uważa Pan/Pani, że fakt, iż członek rządu - minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jest zarazem szefem wszystkich prokuratorów jest:

  Czy uważa Pan/Pani, że fakt, iż członek rządu - minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jest zarazem szefem wszystkich prokuratorów jest:

 • Czy Pan/Pani popiera politykę rządu PiS polegającą na bezpośrednich wypłatach świadczeń z budżetu państwa do ręki obywatela, np. w postaci programu 500+?

  Czy Pan/Pani popiera politykę rządu PiS polegającą na bezpośrednich wypłatach świadczeń z budżetu państwa do ręki obywatela, np. w postaci programu 500+?

 • Jak Pan/Pani sądzi - o co, przede wszystkim, chodzi prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu?

  Jak Pan/Pani sądzi - o co, przede wszystkim, chodzi prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu?

 • Jak zdaniem Pana/Pani politycy i członkowie PiS w porównaniu do poprzednich partii rządzących:

  Jak zdaniem Pana/Pani politycy i członkowie PiS w porównaniu do poprzednich partii rządzących:

 • Kto zdaniem Pana/Pani jest drugim po Jarosławie Kaczyńskim najważniejszym politykiem w obozie władzy?

  Kto zdaniem Pana/Pani jest drugim po Jarosławie Kaczyńskim najważniejszym politykiem w obozie władzy?

 • W tym roku 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Czy będzie Pan/Pani głosować w tych wyborach?

  W tym roku 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Czy będzie Pan/Pani głosować w tych wyborach?